GRAND PRIZE

Healthy RFP
Eric Friedman – College of Science and Technology

Jon Vogel – Drexel University

Garrett Gillin – Drexel University

Colin Sholes – Beloit College

 

Upper Track

First Place: ArtFlip
Jona Shreeves-Taylor – Fox School of Business

Second Place: My Relief Wear, LLC
Mary McElya – School of Theater, Film, and Media Arts

 

Undergraduate Track

First Place

Indicative Absorbing Bandaid (IAB)

Angeli Sen – College of Engineering

Vendant Patel – College of Engineering

Marko Stankovic – College of Engineering

Michael Kyae Appiagyei – College of Engineering

 

Second Place

Koi Charging LLC

Daniel Cantando – Fox School of Business

Eric Yu – Fox School of Business

 

Crowd Favorite Award

Sanitime

Chloe Gehret – College of Science and Technology

Allyson Yu – College of Science and Technology, Tyler School of Art + Architecture

 

Global Innovation Prize

My Relief Wear, LLC

Mary McElya – School of Theater, Film, and Media Arts

GRAND PRIZE

The Vegan Leather Co.

Zimri Hinshaw – College of Liberal Arts ’21

 

Upper Track

First Place: NeckUp

Nikita Patel – Fox School of Business ’20

Second Place: VacayAbility

Natasha Graves – Fox School of Business ’18

 

Undergraduate Track

First Place: Recibo

Elliott Fix – College of Engineering ‘20

Second Place: Gively

Adam Gasiewski – College of Science and Technology ‘21

2019 Global Innovation Winner

Versa

Gabriel Marte – College of Public Health ‘19

 

People’s Choice Winner

First Place: Dr. Pod

Kavya Sreeram – College of Engineering ‘20

Second Place: Gively

Adam Gasiewski – College of Science and Technology ‘21

Grand Prize
PureTrip by Salman Alotaibi, College of Engineering ‘19

Global Innovation Prize
Athlete Crush by Thilo Kunkel, School of Sport, Tourism, & Hospitality Management 

 

Upper Track:

1st Place:Invest Out by Tyrone Glover, Fox School of Business & Management ‘96

2nd Place: Miranda by Nikolas Revmatas, Fox School of Business & Management ‘19

 

Undergraduate Track

1st Place: Mouse Motel by Paul Gehret, College of Engineering ‘19

2nd Place: Mailroom by Rahul Nimmagadda, Fox School of Business & Management ‘19

Crowd Favorite

1st Place: PureTrip by Salman Alotaibi, College of Engineering ‘19

 2nd Place: Mailroom by Rahul Nimmagadda, Fox School of Business & Management ‘19

GRAND PRIZE WINNER

Biomaterix, Emily Kight, College of Engineering ’18

Global Innovation Prize

Biomaterix, Emily Kight, College of Engineering ’18

 

Undergraduate Track

1st Place: C.A.L.M., Daniel Couser, Fox School of Business and Management ’18

2nd Place: VibraSoft, Kyle Jezler, College of Engineering ’19

 

Upper Track

1st Place: Immersive Therapy, Keith Regan, Fox School of Business and Management Alumni

2nd Place: QuickReCon, Alexander Garaschenko, Fox School of Business and Management Alumni

 

Crowd Favorite

1st Place: My Student Quarters, Jessica Rehrig, College of Liberal Arts Alumni

2nd Place: The Atheroprobe, Laura Navarro, College of Science and Technology ’21

Grand Prize $2,500

Pinpointer, Nigel Satenstein

1st Place Graduate, Faculty, Staff or Alumni $1,000

SensiFoam, Conor Vickers

2nd Place Graduate, Faculty, Staff or Alumni $500

Wearable Balance Device, Peter Agada

 

1st Place Undergraduate $1,000

Regenerative Suspension System. Christopher Ricci

2nd Place Undergraduate $500

Prohibere, Emily Kight

 

1st Place People’s Choice – Crowd Voted $1,000

Pinpointer, Nigel Satenstein

2nd Place People’s Choice – Crowd Voted $500

Oscar the Grouch Matt McCormick

Global Innovation Prize $500

Pinpointer, Nigel Satenstein

Grand Prize Award

Quick Stabilizing Carbon Stephen Peduto

 

Global Award

Pound Cake Camille Bell

1st Place, Undergraduate

Seed Dyes Tyler Stoltzfus

 

1st Place People’s Choice Award

 

1st Place, Graduate Ka Bom Designs Olawunmi Thomas-Quarcoo

2nd Place, Graduate

Myjé Severine Bandou

 

2nd Place People’s Choice Award 2nd Place, Undergraduate

Self-Stabilizing Gloves Sabrina Zouaghi

Anne Nelson Grand Prize

Lia-Pregnancy Test Redesign Bethany Edwards, School of Media and Communications, 2006

1st Place, Graduate Faculty, Staff or Alumni

Roar for Good Yasmine Mustafa, Fox School of Business, 2006

2nd Place, Graduate Faculty, Staff or Alumni

Heart Upbeat! Cecilia Scimia, School of Medicine, Faculty

 

1st Place, UndergraduateSnow Dissolving Light Post Bradley Blosser, Fox School of Business

2nd Place ,Undergraduate

Bouyant Pile Sean Webster, College of Engineering

 

1st Place, People’s Choice Award

Roar for Good Yasmine Mustafa, Fox School of Business, 2006

2nd Place, People’s Choice Award

Lia-Pregnancy Test Redesign Bethany Edwards, School of Media and Communications, 2006

Futura mHealth Award

GrassRoots Nicholas Horn, Fox School of Business

 

Retail & People’s Choice Award

Hook Kahn (Karen) Louise Miller, CHPSW

 

MADV Grand Prize Award

Genie Player Zhewei Zhang, Fox School of Business

 

PAC Strapping Award

Screw Up Michael Haley, Fox School of Business

 

ED Kane Award

City Brella Meng Hsuan Tsai, Fox School of Business

 

Joseph Weiss Award

WebTV Joe Doyle, Fox School of Business

 

Nancy & Bill Baxter Award

Greener Greens Michael Ward, Science & Technology